Šiais metais Gargždų „Kranto“ pagrindinėje mokykloje pradėtas įgyvendinti tarptautinis projektas „Mažiau šiukšlių“ (Litter less), kurį koordinuoja visuomeninė aplinkosauginė organizacija „Lietuvos žaliųjų judėjimas“, remiamas Aplinkosauginio švietimo fondo „Gamtosauginių mokyklų“ programos ir „Wrigley“ įmonės fondo. „Mažiau šiukšlių“ projektas įgyvendinamas 15 – oje pasaulio šalių. Juo siekiama skatinti vaikus ir vietos bendruomenę ugdyti aplinkosauginį sąmoningumą, švarinti aplinką, rūšiuoti atliekas. „Mažiau šiukšlių“ kampanijos tikslas yra mažinti šiukšlių kiekį ir skatinti ilgalaikius jaunų žmonių elgesio pokyčius.

Gamtosauginio komiteto narių pasitarimuose, kuriuose aktyviai generuojamos idėjos, teikiami siūlymai dėl veiklų, buvo nutarta ieškoti netradicinių projekto įgyvendinimo formų, kurios būtų įdomios tiek vaikams, tiek mokytojams. Taip projektinė veikla paskatino mokyklą užmegzti glaudesnius ryšius su UAB „Mars Lietuva“. Ramūnas Severinas, korporatyvinių reikalų skyriaus vadovas, pasiūlė „Kranto“ mokytojams apsilankyti įmonėje ir daugiau sužinoti apie 5S standartą, kurio įgyvendinimo elementus galima pritaikyti ir ugdymo įstaigose.

5S koncepcija yra pagrįsta penkiais principais, padedančiais nustatyti ir užtikrinti organizacijoje į kokybę orientuotą aplinką. Šie baziniai principai naudingi ne tik darbo vietai, aplinkai, bet ir mąstymo procesams gerinti. 5S principų laikymasis yra prielaida aukštesniam organizacijoje vykstančių procesų efektyvumui pasiekti, o rezultatai padeda išvengti atliekų arba gauti jų labai mažai.

Pažintiniame vizite, kuriame dalyvavo 20-ies „Kranto“ mokyklos mokytojų komanda, buvo vaizdžiai pademonstruota, kaip svarbu susikurti švarią, saugią, tvarkingą darbo aplinką. Įmonės darbuotojos pristatė 5S standarto įgyvendinimo etapus. Pirmiausia buvo akcentuojama, kad reikia surūšiuoti priemones, atrinkti tai, kas nereikalinga, o visas vaizdas turi būti užfiksuojamas nuotraukose („prieš“ ir „po“). Kitų etapų įgyvendinimo esmę sudarė tvarkymasis (išnešame nereikalingus daiktus, šiukšles) ir švara.

Daugiausiai mokytojų dėmesio sulaukė ketvirtojo etapo pristatymas. UAB „Mars Lietuva“ darbuotojos demonstravo, kaip svarbu priskirti daiktų laikymo vietas. Jos pastebėjo, kad mokykloje (klasėse) reikėtų dažniau naudoti sutartinius žymėjimus (pvz., vietas konkretiems daiktams padėti), o rezultatyvumo, efektyvumo fiksacijai – nufotografuoti radikaliai pasikeitusią, sutvarkytą aplinką. Įmonės darbuotojai demonstravo, kaip yra paruošiamas vizualios patikros lapas, kuomet tikrinama, ar yra laikomasi 5S principų, akcentavo, kad šiuos standartus yra svarbu pristatyti bendruomenės nariams, nes tik taip bus jų laikomasi.

Mokytojams taip pat buvo pristatyta UAB „Mars Lietuva“ veikla, principai (kokybė, atsakomybė, bendradarbiavimas, efektyvumas ir nepriklausomumas), kuriais įmonė vadovaujasi. „Kranto“ pedagogai galėjo pamatyti patį darbo organizavimo procesą įmonėje. Džiugu, kad bendradarbiavimas, diskusijos gamtosauginiais klausimais su UAB „Mars Lietuva“ atstovais tapo akstinu mokytojams kūrybiškiau dirbti ir kurti saugią, švarią aplinką mokykloje.

Inga Rankelienė,
direktoriaus pavaduotoja ugdymui,