„Kranto“ mokykloje — Comenius tarptautinis projektas

„Sveiki vaikai = Sveika Europa: žingsniai sveikos gyvensenos link“ tęsiasi.

(Antroji dalis)

Kalėdinė dvasia. Projekto dalyvių susitikime Austrijos sostinėje Vienoje

Keptų kaštonų kvapas Vienoje lapkričio 30 – gruodžio 5 dienomis pasitiko antrojo susitikimo dalyvius ir projekto koordinatorius iš devynių šalių: Austrijos, Bulgarijos, Graikijos, Lenkijos, Italijos, Suomijos, Turkijos, Prancūzijos ir, žinoma, Lietuvos. Šįsyk svečioje šalyje toliau dirbo projekto vadovė anglų kalbos mokytoja metodininkė Vilma Žvinklienė ir chemijos mokytoja metodininkė Vidutė Jaseckienė. Mūsų mokytojos Vienoje įgyvendino keletą tikslų: dalinosi gerąja patirtimi, susipažino su Austrijos švietimo sistema, aptarė tolesnes projekto veiklas ir pristatė projekto internetinę svetainę, atstovavo Lietuvai, ir, žinoma, pajuto kalėdinę Vienos dvasią aplankydamos įžymiausius kultūrinius objektus.

Visų šalių projekto dalyviai dirbo Vienos Schönngasse pradinėje mokykloje. Mokyklos stenduose kaip šūkį dažnai galima matyti užrašą: „200 mokinių – 25 tautybės – 1 mokykla“. Austrijos švietimo sistemai būdinga, kad mokyklose mokosi 52 % austrų ir 48% kitataučių, tačiau daugelį dalyvių toks mokinių „margumynas“ maloniai nustebino. Šioje mokykloje suburtos devynios klasės ir joms visoms buvo paskirta užduotis – kūrybingai pristatyti po vieną projekte dalyvaujančią šalį. Lietuvą pristatydami vaikai dainavo ir mėgino kalbėti lietuviškai, tarė sveikinimo žodžius, dovanojo piešinius. Projekto dalyviai taip pat turėjo progą apsilankyti netoliese esančiame vaikų darželyje. Čia socialumo tikslu grupėse lavinami 2-6 metų vaikai, kad išmoktų bendrauti, bendradarbiauti ir žaisti.

Besidalindamos gerąja patirtimi viename iš susitikimų mūsų mokytojos pristatė „Kranto“ mokyklos 9a klasės mokinių Algirdo, Valdonės, Emilijos ir Viktorijos sukurtą mini-filmą angliškai apie šiukšlių rūšiavimą mūsų mokykloje ir mieste, taip pat supažindino su lietuviškuoju internetiniu dienoraščiu. Vėliau visi projekto dalyviai aptarė tolesnes projekto veiklas, sukūrė visų projekte dalyvaujančių šalių internetinę svetainę — www.hc-he.com. Numatyta, kad vienas artimiausių projekto žingsnių dabar bus energijos tausojimas.

Žinoma, kad maloniausia šių kelionių patirtis – pažintis su šalies kultūra ir istorija. Ir jeigu norisi pajusti, kaip galima šventiškai nusiteikus laukti Kalėdų, aplankykite Austrijos sostinę – ten jau visą mėnesį šurmuliuoja mugės, galima įsigyti nuostabiausių originalių rankdarbių, gerti karštą arbatą ar vyną, ragauti keptus kaštonus. Viena, išsiskirianti architektūros paminklais, muziejais, parkais ir rūmais, prieškalėdiniu laikotarpiu stebina meduoliais ir punšu kvepiančiomis aikštėmis, gatvėse skambančia muzika. Gausybė renginių čia vilioja keliautojus iš visų pasaulio kampelių.

Viena garsėja ne tik tuo, kad yra Austrijos sostinė ir didžiausias miestas, kuriame šiuo metu gyvena apie 1,7 mln. žmonių. Čia ilgus šimtmečius rezidavo garsioji Habsburgų dinastija. Jos dėka miestas XIX a. išaugo į vieną reikšmingiausių Europos kultūros ir politikos centrų. Pergyvenusi permainingą XX a., Austrijos sostinė yra viena aukščiausių pragyvenimo lygį turinčių miestų pasaulyje. 2001 m. Vienos senamiestis buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Būtent Vienos Senamiestyje ir stūkso patys svarbiausi mūrai, kur daug amžių buvo priimami ne tik Austrijos, bet ir visos Europos likimą pakeitę sprendimai. Miesto rotušė, vienas įspūdingiausių gotikinių pastatų, suprojektuota architekto Friedrich Schmidt ir pastatyta per 1872 — 1883. Šiandien čia įsikūrė miesto valdžia.

Mokytoja Vilma pasakojo kolegoms, koks šaunus šio projekto poveikis ugdant asmeninę ir profesinę kompetencijas: skatina domėtis dalykais, kuriuos mes mokome, gilina mūsų užsienio kalbos žinias, skatina kritiškai pažvelgti į savo mokymo būdus, atliekamas pareigas, mokymo ir darbo metodus, kurie naudojami mūsų mokykloje. Žinoma, motyvuoja ir ateityje dalyvauti kitose Comenius veiklose bei toliau kelti savo profesinę kvalifikaciją.

Tačiau svarbiausias poveikis institucijai ir vietos bendruomenei: bus siekiama įtraukti tėvus į saugios ir švarios aplinkos kūrimą, skatinamos arba inicijuojamos naujos projekto veiklos mokykloje. Nuo rugsėjo mėnesio sėkmingai tęsiasi veikla. Jaunieji aplinkosaugos reporteriai, vadovaujami A. Remeikienės ir S. Brazauskienės, taip pat įsitraukė į šio Comenius projekto veiklas. Bendradarbiaujant su įmone „Ekonovus”, mokyklą jau pasiekė antrinių žaliavų rūšiavimo dėžutės. Tai 55l talpos spalvoto, drėgmei atsparaus kartono dėžučių komplektai (stiklo, plastmasinei tarai, popieriui). Jos pastatytos patalpose, kad mokyklos bendruomenė galėtų betarpiškai šias žaliavas rūšiuoti. Džiaugiamės, kad tuo, kas iki šiol padaryta, galite susipažinti atsivertę lietuviškąjį projekto dienoraštį internetiniu adresu http://kranto.blogas.lt .

Keliavusios mokytojos Vilma ir Vidutė apgailestauja, kad negalėjo kolegoms parvežti gardžiojo austriško šnicelio, sriubos su blynais ar tradicinio „štrudelio“, tačiau garsusis „Mocarto“ šokoladas, gyvas pasakojimas apie antrąjį susitikimą ir projekto nuotraukos pasiekė krantiečius.

„Kranto“ lietuvių kalbos mokytoja metodininkė,

projekto komandos narė Rasa Rusteikienė

Pastaba. Projekto veikla finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Straipsnyje pateikta informacija atspindi dotacijos gavėjo, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos komisijos ar jos institucijų požiūrį. Europos komisija neatsako už medžiagos turinį bei už galimą informacijos panaudojimą.