„Kranto“ mokykloje — Comenius tarptautinis projektas

„Sveiki vaikai = Sveika Europa: žingsniai sveikos gyvensenos link“ tęsiasi.

(Trečioji dalis)

 

Susitikimas Graikijoje

02-27 — 03-04

 

Larisos arklys.

Ne, ne Larisos. Tai ne žemiškos moters vardas. Tai miestas šiaurinės Graikijos dalyje, ir priegaidė šiame žodyje virš a tvirtagalė. Šiam miestui beveik 8 tūkstančiai metų, o pavadinimo prasmė — „uola“, „akropolis“, „fortas“ arba „tauta“. Legenda pasakoja, kad nimfa Larissa, Poseidono žmona, žaidė kamuoliu prie Pineios upės ir paslydusi nuskendo. Nuo tada miestas taip ir pavadintas. O arklys? Ant monetų žirgas vaizduojamas jau nuo 430 m. pr. Kr., o jau nuo 4 a. po Kr. Larissa garsėjo čia auginamais žirgais. Todėl šio miesto herbas būtent toks.

 

Ryškus pavasaris.

Šis dalyvių susitikimas, Graikijoje trukęs 5 dienas, dvelkė tikru pavasariu: tirpstantis sniegas Olimpo kalnuose, pražydusios magnolijos, permainingas oras, patvinusios upės. Dar tebejaučiame graikiškos kavos skonį, vis dar skamba ausyse sirtakio ritmas. Bet, žinoma, ryškiausias įspūdis – prasmingas ir jaukus beveik 30 žmonių bendradarbiavimas iš devynių Europos šalių.

 

Energiją įmanoma sutaupyti.

Projekto dalyvių susitikimo tikslai buvo labai konkretūs, o visos numatytos veiklos sėkmingai įgyvendintos. Svarbiausia buvo pasidalinti tyrimų rezultatais apie vandens ir energijos tausojimą. „Kranto“ komanda buvo parengusi projekto pristatymą ir dalinosi akcijos „Energijos tausojimas – raktas į geresnį rytojų“ rezultatais. Šioje akcijoje dalyvavo 28 „Kranto“ moksleivių šeimos (107 žmonės) ir visi kartu įrodėme, kad energiją įmanoma sutaupyti. Šeimos dvi savaites matavo suvartojamo vandens ir elektros energijos kiekius, t.y. vieną savaitę užrašė įprastą savaitę suvartoto vandens ir elektros energijos skaičiukų parodymus, o kitą savaitę - kai taupė šiuos išteklius. Per antrą savaitę, kurios metu buvo taupoma elektra, susumavus visų sutaupytą elektrą paaiškėjo, kad iš viso sutaupyta 235 kw elektros energijos, o tai yra 117,5 Lt.

Vidutiniškai vienas žmogus sutaupė 1,10 Lt. Taigi per metus 1 žmogus sutaupytų 57,2 Lt, o 4 asmenų šeima - 228,8Lt.

Daugiausiai sutaupė viena šeima, t.y. 33 kW. Per metus ši šeima gali sutaupyti apie 858 Lt. Pastangų reikia nedaug, o pinigų suma per metus tikrai nemaža.

Pasirodo, labai nedaug pasistengus, per savaitę 1 žmogus gali sutaupyti vidutiniškai 190 l vandens. Per metus būtų apie 50 Lt.

O 4 asmenų šeima sutaupytų 200 Lt.

Karšto vandens per taupymo savaitę sutaupyta 1600 l.

1 žmogus sutaupė apie 45 l per savaitę.

 

Derlius dar užaugs.

Per keletą projekto darbo dienų koordinatoriai keitėsi plakatais, skatinančiais taupyti vandenį, taip pat pasidalino augalų sėklomis, kurias savo šalyse pasės mokiniai. Sėjimo proceso ir užauginto derliaus nuotraukomis dalyviai pasidžiaugs spalio mėnesį įvyksiančiame susitikime Italijoje. Aptartos Žemės dienai skirtos veiklos, pasidalinta įspūdžiais apie vaikų susipažinimo žaidimą anglų kalba „Kas yra kas“. Ypač svarbus projekto bendras tinklalapis (www.hc-he.com), į kurį nutarta įkelti sudarytą garsinių frazių žodyną devyniomis kalbomis.

 

Svetingumas, Sirtakis ir vėlyvos vakarienės.

Atvykusius svečius Larisos miesto 43-iojoje pradinėje mokykloje sveikino švietimo skyriaus atstovai, mokyklos direktorė ir projekto koordinatorė savoje mokykloje Chrysanthi Pournara, o miesto savivaldybėje mus svetingai pasitiko ir miesto meras. Stebėjome Larisos regiono ir miesto pristatymus, mokykloje ir darželyje teko dirbti grupėmis, stebėti pamokas, susipažinome su projekto veiklų vykdymu ne tik Larisoje, bet ir kitose septyniose šalyse. Turėdama galimybę stebėti visą projekto dalyvių darbą, patyriau nuoširdų bendravimą, pagarbą ir toleranciją. Patobulinti ne tik anglų kalbos, bet ir organizacinio darbo įgūdžiai. O įspūdingiausias toje mokykloje buvo vakaras kartu su tėvais, vaikais ir mokytojais. Skambėjo graikiška lyros, bandonijos, saksofono muzika, gitaros garsai, graikų liaudies dainos. Tradicinius šokius šoko nacionaliniais rūbais pasipuošę artistai. Vėliau Sirtakio žingsnių mokėmės ir mes. Nesudėtinga. Tik reikia susilieti su graikiška muzika, tvirtai laikytis draugo peties ir šokant atsipalaiduoti. O ir tradicinių patiekalų, kuriuos tam vakarui ruošė patys mokytojai, ragavome nemažai. Jie sotūs, skanūs, bet mes taip ir nepripratome prie tokių vėlyvų gausių vakarienių, taip įprastų graikams.

 

Džiaugsmas akims ir sielai.

Iš „Kranto“ į Larisos miestą šįkart iškeliavome keturių žmonių komanda: anglų kalbos mokytojos Vilma Petkienė bei Vilma Žvinklienė (ji šio projekto koordinatorė), direktorius Egidijus Žiedas ir aš. Diskutavome apie tai, kokia prasminga yra Europos komisijos finansuojama Comenius projektų veikla mokiniams ir mokytojams, nes tai yra neatsiejama ir nuo kultūrinės – pažintinės veiklos toje šalyje, kur vyksta susitikimas. Graikijoje visi svečiavomės pirmą kartą, todėl įspūdžių daug. Ryškiausi – Olimpo kalnai ir ant smiltainių kuorų viršūnių įsikūrę Meteorų vienuolynai. Jie ten nuo 985 metų, kuomet vienoje iš uolų apsigyveno atsiskyrėlis vienuolis Bernardas. Lankėmės Rapsani kaimo vyno muziejuje, Tempu slėnyje žavėjomės uoloje pastatyta bažnyčia ir Atėnės šaltiniu. Lankytinų objektų pačiame Larisos mieste dar daugiau – amfiteatras, restauruojamas Europos sąjungos lėšomis, šv. Achilo bažnyčia, viešosios pirties ir turkų turgavietės griuvėsiai, dailės muziejus, Alkazaro parkas. Visa tai buvo arti, šalia, visa tai jautėme, tuo gėrėjomės.

 

Tarp Egėjo jūros ir kalnų.

Pasakoju Jums apie šį dalykinį projekto dalyvių susitikimą, o širdis vis nerimsta dėl graikų „nerimo“, kad mes atvažiavome nelaiku. Sako, kad reikia vasarą, kad į Atėnus, į salas... kad tik tuomet Graikija graži. Tiesa yra ta, kad atlikto darbo rezultatai rimti, o išlaisvėjusi nuo kasdienybės siela praturtėjo pažindama Eladą – šalį, kurios pakrantes skalauja mėlyna Egėjo jūra.

 

 

„Kranto“ lietuvių kalbos mokytoja metodininkė,

projekto komandos narė Rasa Rusteikienė

 

Pastaba. Projekto veikla finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Straipsnyje pateikta informacija atspindi dotacijos gavėjo, bet ne Švietimo mainų paramos fondo, Europos komisijos ar jos institucijų požiūrį. Europos komisija neatsako už medžiagos turinį bei už galimą informacijos panaudojimą.   

 

1 2 3 4 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pagrindinis puslapis > Naujienos
......................................................................................................................................................................................................
© 2012 Rasa Jeriomenkienė

Informacija atnaujinta 2013 m. lapkričio 27 d.